telefon 71 798 69 26 wewnętrzny 104

Dane Inspektora Ochrony Danych p. Kamila Maciejewska,

e-mail: k.maciejewska@coreconsulting.pl telefon +48 535 889 710

12.04.2021 grupa I

Temat: Modlimy się w kościele.

Kochane dzieci, szkoda, że nie możemy się zobaczyć. Cieszę się, że chociaż w ten sposób możemy się ze sobą komunikować. Chciałam Was zachęcić do poznania kościoła – domu Bożego. Każdy z nas mieszka w jakimś domu. Dom jest miejscem, gdzie spotykacie się z tymi, których kochacie i którzy was kochają. Czujecie się w nim bezpiecznie. Dom to budynek, w którym każdy ma swoje miejsce. Pewnie, gdybyśmy się spotkali to każdy z was chciałby opowiedzieć o swoim domu. Szczególne miejsce w domu zajmuje stół, przy którym spotykacie się na wspólnych posiłkach. Tutaj wasi rodzice rozmawiają z wami o ważnych sprawach, tutaj najczęściej przyjmują gości. Bóg również chce się z nami spotykać w swoim domu. Jaki to dom?

Najpierw odgadnijcie zagadkę:
„Co niedzielę tu wchodzimy
I w nim wspólnie się modlimy.” (kościół)

A teraz posłuchajcie opowiadania:
„Julka w niedzielny poranek wybrała się z rodzicami do kościoła. Przy drzwiach wejściowych mama pomogła jej umoczyć rękę w wodzie święconej i Julka uczyniła znak krzyża. Następnie cała rodzina weszła do środka. Julka uklękła obok mamy, by przywitać się z dobrym Bogiem. Kiedy cicho usiadła w ławce, zauważyła Kacpra, który stał niedaleko ze swoim tatą. Gdy zaczęła się Msza Święta, ksiądz Jan, kuzyn mamy Julki, zaprosił wszystkie dzieci, aby podeszły bliżej, i powiedział:
– Kościół jest domem Boga. Jest miejscem, do którego przychodzimy, aby przypominać sobie o Bogu, słuchać o Nim i modlić się. Niektórzy ludzie wchodzą chętnie do kościoła, gdy przechodzą obok niego, aby się chwilę pomodlić. Wiedzą, że tutaj mogą łatwiej spotkać się z Bogiem. W kościele gromadzimy się przy specjalnym stole, który nazywa się ołtarz. Wygląda on bardzo odświętnie: jest przykryty białym obrusem, stoją na nim świece, a przy nim kwiaty. Wszystko, co znajduje się w kościele, przypomina nam o dobrym Bogu.
Po skończonej Mszy Świętej, gdy wszyscy wyszli z kościoła, Julka zapytała mamę, dlaczego w kościele jest tak dużo kwiatów.
– Ludzie chcą w ten sposób podziękować Bogu za to, że troszczy się o nich.
– A jeśli nie mam kwiatka, to jak mogę podziękować Bogu?
– Wystarczy, że powiesz Mu „dziękuję”. Na pewno cię usłyszy.
Julka wróciła do kościoła, uklękła przy ołtarzu i najpiękniej jak umiała podziękowała Bogu za to, że opiekuje się nią i jej rodziną.”

Pomyśl:
– Co Julka uczyniła po wejściu do kościoła?
– Czyim domem jest kościół?

Modlitwa: Boże, ty podarowałeś nam dom, w którym czujemy się bezpieczni. Dziękujemy Ci
za nasz kościół i prosimy Cię, abyśmy zawsze dobrze się w nim czuli i chętnie do niego przychodzili opowiadać Ci o naszych troskach. Amen.

W miarę możliwości pokoloruj kościół: https://i.pinimg.com/originals/f3/6d/d7/f36dd725209b30df5b9a3abddaf12b27.jpg