Na matematyce świętowaliśmy DZIEŃ LICZBY π≈3,14

Znalezione obrazy dla zapytania pi day     Podobny obraz

W SP10 w dn. 14.03  uczniowie świętowali MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LICZBY π.  Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy. Uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy, poznali wiele faktów i ciekawostek o LUDOLFINIE - czyli o liczbie  π. Emocji, śmiechu i dobrej zabawy na lekcjach  matematyki dzisiaj nie brakowało...ZaskoczonyUśmiechMrugnięcie.

Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb.

Jeden z naszych nauczycieli matematyki 14 marca 2018 roku brał udział w próbie pobicia Rekordu Guinnessa na najdłuższą linie osób prezentujących rozwinięcie liczby Pi. W próbie wzięło udział blisko 630 osób. Po trzech miesiącach oczekiwań na wyniki komisja stwierdziła, że rekord został pobity. Wcześniej należał on do mieszkańców małego miasteczka w Włoszech – linia liczyła ok. 500 osób. Organizatorem był mBank w ramach projektu mPotęga – w tym roku również nasza szkoła brała udział w innym projekcie mBanku.

Poniżej wybrane rebusy, z którymi dzisiaj zmierzyli się uczniowie oraz ciekawostki o liczbie Pi.

UWAGA!

Do poniedziałku 18.03 można układać i tworzyć własne rebusy zawierające liczbę pi. Ważny jest pomysł i estetyka jego wykonania.
Prace należy składać do nauczyciela matematyki. Planujemy rozdawać nagrody-oceny  za ciekawe, pomysłowe i ładne prace.Uśmiech

...A na koniec :

Znalezione obrazy dla zapytania liczba pi

U okulisty...

Podobny obraz