XII Olipmpiada kreatywności Destination Imagination 2016/2017

Rok szkolny 2016/2017

Program Destination Imagination tworzą zespoły dzieci lub młodzieży, liczące od 4 do 7 osób, wraz z  Trenerami.

Drużyny powstają w przedszkolach, szkołach, ośrodkach edukacji, domach kultury, bibliotekach i wielu innych miejscach,

gdzie odbywaja się różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne.

Drużyny w ciągu roku szkolnego rozwijają swoją kreatywność, ćwiczą umiejętnośc pracy zespołowej oraz twórczego rozwiązywania problemów w praktyce wykorzystując nowatorskie metody i techniki myślenia twórczego. Zdobytą wiedzę i umiejętności sprawdzają w nauce szkolnej, a stworzone przez siebie rozwiazania prezentują  podczas Ogólnopolskiej Olimpiadfy Kreatywności. Zwycięskie drużyny reprezentują Polskę podczas Światowej Olimpiady Kreratywności w Stanach Zjednoczonych.

Drużyny podzielone są na poziomy wiekowe:

I - od 1 do 5 klasy szkoły podstawowej

II - 6 klasa szkoły podstawowej oraz I i II klasa gimnazjum

III - III klasa gimnazjum , klasy ponadgimnazjalne

Poziom UIniwersytecki - studenci

Każda drużyna jest prowadzona przez Trenera - nauczyciela, który odbył szkolenie. Trenerzy motywują i inspiruja drużynę, ale nigdy nie dają gotowych rozwiązań, nie są częścią procesu twórczego, podczas którego tworzone są pomysły i wdrażane rozwiązania.

Druzyny w ciągu roku szkolnego przechodzą  przez proces twórczy "From imagination to innovation- od wyobraźni do innowacji". Uczą się zarządzania projektami i efektywnej pracy zespołowej.

"Dzisiejsi uczniowie kilka razy w swoim życiu zmienią zawód, dlatego beda potrzebowali różnorodnych umiejętności. Celem kształcenia nie jest jedynie zapamiętywanie informacji i zdobywanie wiedzy. Jest nim nauka w zespole, nauka pracy w zespole, nauka "uczenia się" i zasadi DI: współpraca, myślenie krytyczne i twórcze rozwiązywanie problemów".