Wymiana polsko-niemiecka 2018 r.

Już po raz trzeci została zorganizowana wymiana uczniowska między szkołą SP 10 Mrugnięciewe Wrocławiu,
a H- Gymnasium w Trostberg.

PROJEKT ZOSTAŁ DOFINANSOWANY PRZEZ
POLSKO-NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY W WARSZAWIE.

W programie polsko- niemieckim uczestniczyło łącznie 44 uczniów i 4 opiekunów.

W marcu gościliśmy uczniów z Bawarii. Sobotnie warsztaty integracyjne we Wrocławiu pozwoliły przełamać barierę językową i to przyczyniło się do rozwinięcia pozytywnej dynamiki grupy. W poniedziałek wspólnie udaliśmy się na trzydniową wycieczkę do Krakowa, podczas której zwiedziliśmy obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Miejsce to jest szczególne i niezwykle ważne dla obu narodów.

Zachować pamięć - to program polsko-niemieckiej współpracy młodzieży w miejscach pamięci terroru hitlerowskiego. Trudna historia między Polską, a Niemcami, a w szczególności historia II wojny światowej towarzyszy naszym spotkaniom młodzieży. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości powinno być podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości. Podczas projektu młodzi Polacy i Niemcy podejmują problematykę ksenofobii, wykluczenia, przemocy czy uprzedzeń, poszukują odniesienia do nich w swoim życiu. Zadaniem opiekunów jest przyczynić się do rozwoju odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej uczestników projektu.
"Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" George Sautayna.

Wspólny wyjazd nie tylko stworzył uczniom możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc w Krakowie, takich jak Fabryka Schindlera, Muzeum Podziemia Krakowa, Wawelu, Dzielnicy Żydowskiej itp., ale przede wszystkim zintegrował młodzież. Uczniowie pracowali w grupach polsko-niemieckich, pogłębiając swoje kompetencje językowe i komunikacyjne.

W kwietniu grupa polska udała się z rewizytą do Bawarii. W Niemczech przywitało nas piękne słońce, które towarzyszyło nam przez cały pobyt.
Uczniowie zwiedzili Monachium, Salzburg w Austrii, jezioro Chiemsee zwane przez Bawarczyków morzem bawarskim (bayerisches Meer). Podziwialiśmy otulone śniegiem Alpy dziewiczą przyrodę. Wspólna praca nad projektem "Let's meet" dostarczyła uczniom wielu wrażeń  i niezapomnianych chwil.  Piotr Aleksandrowicz, uczeń klasy 7 d, udzielił wywiadu lokalnej gazecie w języku niemieckim.Uśmiech Wieczór bawarsko-polski podsumowujący dwa tygodnie współpracy polsko-niemieckiej okazał się wielkim sukcesem !!! MrugnięcieUśmiech
Koordynator wymiany Aneta Suszycka
i opiekun Adriana Rogalińska.