8 lat współpracy polsko-niemieckiej

W dniach 15-22.03.2024 odbyła się ósma edycja
 wymiany  polsko-niemieckiej
w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3.

W sobotę 16.0.3 odbyły się warsztaty, które miały na celu zintegrować młodzież z Polski  i Niemiec. Workshop prowadzony był w języku niemieckim i angielskim. W strategii rozwoju wymiany polsko-niemieckiej kierujemy się deklaracją  „Najlepszym kapitałem i najwyższą wartością szkoły  jest wspólnota pracowników, nauczycieli i uczniów która utrzymuje więź z absolwentami”. Rozwijaniem współpracy z absolwentami, którzy sami byli uczestnikami wymiany polsko-niemieckiej i ich aktywny udział w promocji spotkań polsko niemieckich jest jednym z ważniejszych zadań przypisanych do celu jakim jest rozwój między krajami. Troska o kształtowanie dobrych relacji z absolwentami szkoły oraz ich pozytywny efekt stanowi o sile szkoły w wielu krajach. Dziękuję za wsparcie. Po warsztatach integracyjnych uczniowie robili pizzę wspólnie się poznając.

17 marca był dniem rodzinnym i obfitującym w szereg aktywności np. wycieczka do ZOO, Kolejkowo, odwiedziny wrocławskiego Aquaparku i Hydropolis, spacer po Ostrowie Tumskim, wieża widokowa w Sky e.

W poniedziałek 18.03. grupa polsko-niemiecka miała w planie zwiedzanie Wrocławia. Tematem przewodnim wycieczki był „Wrocław z dreszczykiem”. Podczas zwiedzania spotkaliśmy prezydenta miasta Pana Jacka Sutryka, który przywitał naszych gości w języku niemieckim (relacja jest na stronie szkoły).

We wtorek 19.03. udaliśmy się na wycieczkę do Osówki, gdzie pokonaliśmy trasę ekstremalną w podziemnym mieście Osówka. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Kościół Pokoju w Świdnicy.

20.03. udaliśmy się z wizytą do Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec z uczniami i nauczycielami spotkał się Konsul, który przybliżył nam na czym polega praca Konsulatu. Podczas spotkania odbyła się także żywa lekcja historii  obu państw. Dalsza część dnia spędziliśmy realizując projekt „Byrücke bauen” wzdłuż rzeki Odry i Ostrowa Tumskiego.

21.03. rozegraliśmy w szkole dwa mecze polsko-niemieckie oraz dokonaliśmy ewaluacji projektu. Podczas wspólnego obiadu w Pizzy Hut na Wrocławskim rynku dokonaliśmy podsumowania części projektowej w Polsce i ustaliliśmy co będzie realizowane na rewizycie w Niemczech w dniach 12-19.04.2024. Po południe spędziliśmy na kręgielni wspaniale się bawiąc.

22.03. pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Niemiec słowami „Auf Wiedersehen Freunde, wir sehen uns bald in Bayern”.  „Do widzenia przyjaciele, widzimy się niedługo w Bawarii” (dokładnie 12-19 kwietnia).  Koordynatorem wymiany polsko-niemieckiej jest Aneta Suszycka. Bardzo dziękujemy polsko-niemieckiej wymianie młodzieży w Warszawie za dofinansowanie projektu.

autor: Aneta Suszycka