Żywa lekcja historii

11 września Poczet Sztandarowy naszej szkoły
w obecności przedstawicieli IPN
oraz Urzędu Miejskiego Wrocławia

wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika
na terenie byłego niemieckiego obozu Burgweide.

11 września 2023 roku odbyło się uroczyste, ponowne odsłonięcie istniejącego od 1968 r. pomnika ofiar obozu pracy przymusowej, przeniesionego na teren dawnego niemieckiego obozu przejściowego i obozu pracy, gdzie powstanie skwer upamiętniający ofiary obozu Burgweide przy ul. Sołtysowickiej 29H. Organizatorem uroczystości był Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Kamil Dworaczek.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowiska byłych polskich robotników przymusowych, Polaków wojennego Wrocławia, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę oraz Klub Ludzi ze znakiem P, kombatantów, zesłańców Sybiru i bliscy ofiar zbrodni katyńskiej,  władz samorządowych, służb mundurowych Garnizonu Wrocław, jednostek miejskich oraz instytucji, nauki i oświaty, organizacji i stowarzyszeń, lokalnej parafii, harcerze, mieszkańcy Wrocławia. Naszą szkołę reprezentował dyrektor Mariusz Rusinek i poczet sztandarowy.

O wydarzeniu pisze również IPN

Opiekun pocztu i autor: Anna Dziewieczyńska
autor zdjęć: Anna Dziewieczyńska, M. Parysek IPN Wrocław (źródło zdjęć)