Dla nauczycieli uczących dzieci z Ukrainy

Drodzy Nauczyciele,

na bazie  webinarium "Jak przygotować klasę na przyjęcie uczniów i uczennic z Ukrainy" i pytań, które były zadawane polecamy przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wsparcie i zestaw materiałów edukacyjnych dla nauczycieli.

W cyklu „Polska-Ukraina. Razem w szkole” wspieramy polskie szkoły m.in. w poruszaniu tematu wojny w rozmowach z młodymi ludźmi, przygotowywaniu się do przyjęcia uczniów z Ukrainy, pracy metodycznej z takimi uczniami i zagospodarowywaniu niepokoju rodziców.

We współpracy z praktyczkami i praktykami tworzone są  materiały edukacyjne, organizujowane  kilkugodzinne webinaria, z których zainteresowane osoby mogą skorzystać na bieżąco.

WSPARCIE I MATERIAŁY EDUKACYJNE >> WWW.CEO.ORG.PL/UKRAINA

Zachęcamy do ich wykorzystania:

• nagranie z webinarium CEO "Jak przygotować klasę na przyjęcie uczniów i uczennic z Ukrainy. Prezentacja wykorzystana podczas webinarium znajduje się w załączniku.

• tekst „Psycholog radzi, jak w szkole i w domu rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie w Ukrainie”

• tekst i SCENARIUSZ zajęć  “Jak z uczniami rozmawiać o wojnie, kiedy w klasie są osoby z Ukrainy, Rosji lub Białorusi?”

• aktywności dla młodzieży "Wojna w Ukrainie. Emocje – fakty – wartości – działania" (klasy IV-VIII sp) i (szkoły ponadpodstawowe)

• tekst “Co możemy zrobić w związku z wojną w Ukrainie”

• tekst “Poznaj kulturę i naród ukraiński poprzez literaturę, muzykę i film”

• nagranie pierwszego webinarium CEO „Wojna w Ukrainie. Jak o niej rozmawiać z dziećmi i młodzieżą?”

Linki do materiałów z  webinarium:

- strona Centrum kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Środzie Wielkopolskiej i zakładka Wielokulturowa szkoła, w której znajdą Państwo plik z Diagnozą ucznia cudzoziemskiego i przykład Pakietu powitalnego

Pakiet powitalny przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 18 w Poznaniu

Pakiet powitalny przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 9 w Poznaniu

- Materiały dot. przyjęcia ucznia cudzoziemskiego przygotowane przez Szkołę Podstawową im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Koziegłowie

Zachęcamy do śledzenia  mediów społecznościowych i bloga (https://www.facebook.com/fundacjaCEO i https://blog.ceo.org.pl/).

Pakiety informacji i pomocy znajdują się rownież na stronach ->
Pomoc językowa: darmowe lekcje – język ukraiński Мовна допомога. Безкоштовні уроки польської мови

Moja polsko-ukraińska książeczka
- SŁÓWKA