Erasmus+ w SP 10 - wizyta przygotowawcza w Grecji

W marcu uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyli w wyjeździe do Grecji

Wraz z uczniami i nauczycielami z gimnazjum w Leptokarii zrealizują projekt pt.: "Oblicza lasu – podnoszenie kompetencji kluczowych uczniów w oparciu o dziedzictwo przyrodnicze Polski  i Grecji". Wniosek projektu Erasmus+ złożony w ramach sektora Edukacja Szkolna został zatwierdzony do realizacji przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności. Na realizację zagranicznych mobilności dla 30 uczniów i trzech nauczycieli - opiekunów, w tym organizację podróży, zakwaterowania i wyżywienia oraz przygotowania językowego, kulturowego i pedagogicznego, szkoła otrzymała ponad 200 tysięcy złotych.

W celu właściwego przygotowania działań projektowych,  dyrektor szkoły, p. Mariusz Rusinek oraz szkolny koordynator  projektu Erasmus+,   p. Iwona Ucherek udali się do Grecji, gdzie poznali miejsce pobytu naszych  uczniów.

W dniu 17 lutego dyrektorzy Gimnazjum w Leptokarii, p. Sofia Eleftheriadou i Szkoły Podstawowej nr 10 podpisali umowę partnerską między szkołami oraz przeprowadzili rozmowy na temat programu wspólnych działań w Grecji.

Gimnazjum w Leptokarii jest szkołą państwową. Uczęszcza do niego 140 uczniów w wieku od 13- 15 lat, którzy mieszkają w Leptokarii i w Skotinie. Od 2017 roku działają klasy dla uczniów cudzoziemskich, którym na lekcjach językowych asystuje filolog. Szkoła otrzymała zgodę na utworzenie klas integracyjnych, które funkcjonują do tej pory. Do chwili obecnej uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (zaburzenia mowy, słuchu, autyzm, niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim) uczą się w klasach ogólnodostępnych ale w czasie lekcji mają zapewnioną pomoc nauczyciela wspomagającego. Szkoła zapewnia im dodatkowe wsparcie w nauce. Są to bezpłatne zajęcia po zakończeniu lekcji z klasą. Gimnazjum prowadzi współpracę z takimi instytucjami jak KESY (Ośrodek Diagnostyki Zaburzeń Uczenia i Innych Zaburzeń), Centrum Zdrowia Psychicznego, Dyrekcja Szkolnictwa Podstawowego, Gminą Dion Olympus i Komitetem Szkolnym Gminy, który zajmuje się funduszami na utrzymanie i funkcjonowanie szkoły. Prowadzona jest również współpraca z lokalnymi agencjami kulturalnymi, sportowymi i biznesowymi. Wszyscy uczestnicy projektu, po zakończeniu mobilności, otrzymają certyfikaty uczestnictwa oraz certyfikat uczestnictwa w przygotowaniu językowym, pedagogicznym i kulturowym.