Sukces

Sukces uczniów naszej szkoły

1 czerwca 2013 roku w Krakowie odbył się finał pierwszej polskiej edycji konkursu "Eksperyment Łańcuchowy".

Pomysł konkursu po raz pierwszy zrodził się w 2005 roku w stolicy Słowenii. Zadaniem uczestników konkursu było skonstruowanie urządzenia, w którym wykorzystanie różnych zjawisk fizycznych pozwoliło na przetransportowanie metalowej kulki z jednego swojego końca na drugi. W trakcie finału można było zobaczyć gotowe urządzenia połączone w cztery odrębne łańcuchy.

Organizatorami konkursu w Polsce byli studenci Koła Naukowego Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Współorganizatorami finału byli Młodzieżowy Dom Kultury "Dom Harcerza" w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
   Wydarzenie to patronatem honorowym objęli:
prof. dr hab. Wojciech Nowak - Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego,
prof. dr hab. Andrzej Warczak - Dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego,
Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski,
Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego,
prof. dr hab. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa,
Aleksander Palczewski - Małopolski Kurator Oświaty.

Urządzenia były oceniane w oparciu o trzy zasadnicze kryteria: wykorzystane zjawiska fizyczne i umiejętność ich wytłumaczenia, niezawodność w funkcjonowaniu
oraz estetykę wykonania.

Nagrodę główną w tym konkursie, w kategorii "szkoły podstawowe", otrzymał zespół z naszej szkoły w składzie:

Uczniowie SP 10:   Jan Kudrawiec, Aleksandra Jaworska, Małgorzata Kudrawiec, Iga Flaszyńska, Monika Cichoszewska.

Nasz zespół zaprezentuje swoje urządzenie podczas tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocłwskiej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!