Szkoła Podstawowa nr 10

W SP10 agresji i przemocy mówimy - NIE!

Agresji NIE

 

 

 

 

 

W SP10 wspólnie z uczniami, nauczycielami,
rodzicami i środowiskiem pozaszkolnym
działamy
PRZECIW PRZEMOCY i AGRESJI:

1. Szkoła prowadzi diagnozę problemu przemocy w szkole, a efekty działania systemu przeciwdziałania przemocy podlegają monitoringowi oraz ewaluacji.

2. Reagujemy na  przejawy agresji i przemocy oraz zapewniamy pomoc.

3. Szkolimy kadrę,  by nauczyciele mieli odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z przejawami agresji i przemocy.

4. Organizujemy uczniom  zajęcia profilaktyczne z zakresu umiejętności psychologicznych i społecznych, oraz radzenia sobie z agresją i przemocą.

5. Aby przeciwdziałać przemocy szkoła współpracuje z rodzicami włączając ich do tworzenia systemu przeciwdziałania przemocy i obejmując działaniami edukacyjnymi.

6. Mamy sojuszników -  szkoła współpracuje ze środowiskiem pozaszkolnym przy podejmowaniu działań profilaktycznych i interwencyjnych dotyczących agresji i przemocy.

7. Szkoła promuje wzorce zachowań oparte na poszanowaniu godności każdego człowieka.

 

Szanowni Rodzice,
w związku z przypadkami agresji rówieśniczej związanej z dyskryminacją
na tle narodowościowym prowadzimy w naszej szkole szereg działań prewencyjnych i edukacyjnych.

Do tej pory odbyły się:
 - lekcje wychowawcze poświęcone tolerancji i antydyskryminacji
- zajęcia integracyjne poszerzające kompetencje międzykulturowe-  „Kalejdoskop kultur w twojej szkole” 2x 2h w klasie 2d i 4b
- zajęcia edukacyjne w klasach 4-8 prowadzone przez p. aspirant A.Marzec na temat odpowiedzialności prawnej za zachowania dyskryminacyjne na tle narodowościowym, rasowym
- w klasie 7b dodatkowo zajęcia z p. psycholog na temat zjawiska emigracji-  jej przyczyn i skutków
-
klasa 7b i 6C  cykl zajęć „Każdy inny wszyscy równi” (jeden świat, przemóc przemoc, dogadajmy się - 3 x 4h). Warsztaty Każdy Inny, Wszyscy Równi są zaproszeniem do przekraczania mentalnych granic – murów złożonych ze stereotypów i uprzedzeń. Warsztaty skupiają się na podnoszeniu kompetencji międzykulturowych oraz wiedzy o innych narodach i grupach etnicznych, a także o przyczynach migracji. Służą ponadto wzmacnianiu postawy otwartości na inność oraz kształtowaniu umiejętności reagowania na przemoc wynikającą ze stereotypów i uprzedzeń.
- klasy 7 i 8 wzięły udział w programie  „Archipelag Skarbów” dotyczący dojrzewania do odpowiedzialnych relacji w tym do miłości 2x 4h

Dodatkowo szkolą się nauczyciele „Inny nie znaczy gorszy” 5x 4 h,
„Jak rozpoznać mowę nienawiści” 2x 7 h

Zapraszamy Państwa do współpracy w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści.
Zachęcamy do rozmów z dziećmi na temat szacunku i tolerancji.
Proponujemy Państwu udział w warsztatach.

"SUD" (Stereotypy-Uprzedzenia-Dyskryminacja) - celem zajęć będzie poznanie pochodzenia i funkcji stereotypów, wiedza na temat różnic między stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją, a przede wszystkim refleksja nad własnymi przekonaniami na temat stereotypów i uprzedzeń oraz uświadomienie sobie, jak mogą one doprowadzać do dyskryminacji i usprawiedliwiać ją. Podczas zajęć przedstawione zostaną sposoby przeciwdziałania i redukowania stereotypów i uprzedzeń oraz reagowania na dyskryminację i przemoc wynikającą z uprzedzeń.

Terminy warsztatów dla przedstawicieli Rad Oddziałowych podamy Państwu po feriach.