Uczniowie SP10 na lekcji: Historia Polaków na Syberii...

Znalezione obrazy dla zapytania obraz Aleksandra Sochaczewskiego ,,Pożegnanie Europy’
A. Sochaczewski ,,Pożegnanie Europy’’ 1894r.

Historia Polaków na Syberii. Spotkanie w Klubie Muzyki
  i Literatury we Wrocławiu.
   W dniu 21 stycznia 2019 r.
uczniowie klasy 8b i Koła Historycznego

wzięli udział w prelekcji
dyrektora Klubu Muzyki i Literatury

Pana Ryszarda Sławczyńskiego.

Tematem spotkania były: ,,Syberyjskie drogi Polaków do niepodległości. Relacja z podróży z do obwodu irkuckiego i Buriacji’’. Wstępem do prelekcji był obraz Aleksandra Sochaczewskiego ,,Pożegnanie Europy’’ z 1894 r. Pan Sławczyński przedstawił uczniom położenie geograficzne obecnego Syberyjskiego Okręgu Federalnego oraz naświetlił ważne aspekty historyczne: konfederacja barska w 1768-1772, powstanie listopadowe 1830-1831, powstanie styczniowe 1863-1864, powstanie zabajkalskie 1866 i deportacje Polaków 1939-1946). Spotkanie przeplatane było osobistymi wspomnieniami związanymi z podróżą do Irkucka i Buriacji. Pan Sławczyński podkreślił znaczenie polskich parafii na obszarze Syberii, budowy kolei transsyberyjskiej i przenikania się wielu wyznań i kultur (szamanizm, narodowe stroje). Na zakończenie nasza szkoła otrzymała publikacje prelegenta, które zostaną przekazane bibliotece szkolnej.

Za niezwykle interesujący wykład serdecznie dziękujemy! Uśmiech

Zdjęcia: Klub Muzyki i Literatury, Archiwum R. Sławczyńskiego, R. Leszczyński