Szkoła Podstawowa nr 10

"To [zło] mogło zdarzyć się wszędzie. I, co najgorsze, wciąż jeszcze zdarzyć się może."

Znalezione obrazy dla zapytania żałoba

      Podobny obraz

  





Wydarzenia ostatnich dni skłaniają do refleksji ...
W niedzielę Prezydent Paweł Adamowicz
kwestuje dla WOŚP,
dodaje zdjęcia z tego wydarzenia na swojego instagrama.
    Teraz Go nie ma. Stała się rzecz zła, OKRUTNA!  Płacz    

Świat się na moment zatrzymał. Przestajemy myśleć o pracy, szkole, o tym co będziemy robić jutro, za kila miesięcy, lat. Sprawy ważne schodzą na drugi plan. Nagle przypominamy sobie jak wielką wartością jest życie. "Szalone i głupie czyny poprzedzone są brakeim reakcji na głupie i złe słowa" - mówi Prezydent Jacek Sutryk. Dorosłym jest trudno zrozumieć DLACZEGO?, dokąd zmierzamy?, co jeszcze może się wydarzyć?... Dzieciom zrozumieć jest jeszcze trudniej.

Prezydent Jacek Sutryk już zadeklarował, że Wrocław rozpocznie kampanię przeciwko hejtowi i mowie nienawiści w sieci w przestrzeni publicznej. 
Pierwszą prośbę kieruje do szkół.
Już w tym tygodniu są i będą podejmowane działania i lekcje, o tym, jakie skutki niesie za sobą mowa nienawiści, jak możemy przeciwdziałać  złu, które zatacza w sieci coraz większe  kręgi, jak przeciwdziałać  ...

RODZICU PRZECZYTAJ! - Raport Rzecznika Praw Dziecka:

"Hejt w sieci. Bywa, że obrażanie to dla młodych rozrywka".

aut. Paula Szewczyk

– Nieraz już słyszałam: „To bolało? Ojej, a myślałem, że to tylko taki śmieszny mem” – mówi nam psycholożka dziecięca Dorota Zawadzka. Właśnie ukazał się raport organizacji Global Dignity przygotowany pod patronatem Biurem Rzecznika Praw Dziecka „Wilki i owce w Internecie” o hejcie wśród młodzieży. Wniosek? Młodzi rzadko pamiętają, że w sieci po drugiej stronie jest człowiek, a nie wirtualna postać.

„Mamo chłopcy się ze mnie śmieją i mówią, że jestem głupi. Czy tak jest? – A gdyby powiedzieli, że jesteś dziewczynką? – Dziewczynką? To na pewno nie. Przecież nie jestem dziewczynką. – To dlaczego myślisz, że kiedy mówią, że jesteś głupi, mają rację?”. Zwykle w takich chwilach dziecko przypomni sobie, że w ten sposób zwrócił się ktoś do niego w domu, albo pomyśli, że przecież nie słyszy o sobie, że jest mądre.

– Nic dziwnego, że słowa trolla zabolą. Rodzice powinni wzmacniać w dziecku poczucie własnej wartości, by wiedziało, co jest prawdą, a co nie. Wtedy hejt będzie ranił mniej – mówi Zawadzka.

A najnowszy raport międzynarodowej organizacji Global Dignity przygotowany pod patronatem Biurem Rzecznika Praw Dziecka nie pozostawia złudzeń. Ledwie 5 proc. dzieci nie spotkało się z hejtem i nie potrafi zdefiniować, czym jest. Pozostałe 95 proc. miało choćby raz do czynienia z nienawiścią w sieci. Co gorsza, co piąte dziecko jest tym, które hejtuje. Rodzice często bywają zaskoczeni. „Moje dziecko? Niemożliwe”.

Dzieci i młodzież przeciętnie spędzają w internecie niemal cztery godziny dzienne. Dużo? To dokładnie tyle samo, ile dorośli dwie dekady temu przed telewizorem. – Różnica jest taka – wyjaśnia psycholożka – że my mogliśmy sobie do telewizora mówić, ale nigdy nie odpowiedział. Z dziećmi w sieci jest zupełnie odwrotnie.

Co piąte dziecko jest tym, które hejtuje. Rodzice często bywają zaskoczeni. Moje dziecko? Niemożliwe.

Raport „Wilki i owce w internecie” zbadał, jak wiele dzieci staje się ofiarami internetowej nienawiści. Z danych wynika, że 43 proc. młodych między 12 a 24 rokiem życia doświadcza hejtu na sobie, 20 proc. badanych przyznaje, że są hejterami. Twórcy raportu zwracają bowiem uwagę, że granica między byciem przysłowiową „owcą” a „wilkiem” jest bardzo cienka.

Jak rodzi się hejt? Nienawistne wpisy, jak odpowiadają młodzi, zaczynają się „niewinnie”, od chęci wyrażenia swojej opinii – tak uważa aż 66 proc. badanych. Co drugi z nich przyznaje, że hejtuje po tym, jak wejdzie w dyskusję z autorem wpisu, z którego treścią się nie zgadza. Co dziesiąte dziecko nie ukrywa jednak, że sieje nienawiść w sieci... bo lubi.

 

    MŁODY CZŁOWIEKU,  TY TEŻ PRZECZYTAJ!    

Dlatego powinniśmy zwracać baczną uwagę, dlatego możemy przeciwdziałać!

stop hejt

Nic tak nie działa rozweselająco, jak małe dziecko uśmiechające się do nas. Małe dzieci są naturalnie pozbawione wszelkich przejawów hejterstwa, agresji i jest czystą kartą, na którą ma wpływ otoczenie.

Dlatego zanim puścisz hejta w świat, pomyśl o tym małym człowieczku, który dorasta wraz z internetem, a hejt jest bardziej krzywdzący niż jakakolwiek kłótnia. Destrukcyjne działania hejtu są bezpośrednią inwazją w nasze wnętrze.

Brońmy naszego optymistycznego lub realnego poglądu na świat, nie dajmy się hejtować.
To przestępstwo na naszej duszy.

źródło: https://www.newsweek.pl/polska/
          http://mamdobrydzien.pl/